Menopauza – czy to o mnie?

Menopauza – czy to…

 Menopauza to inaczej moment ostatniej menstruacji (jeśli przez 12 kolejnych miesięcy nie wystąpiła kolejna). Czas przed, nazywany jest perimenopauzą. Wtedy poziom hormonów zaczyna spadać i mogą pojawić się pierwsze objawy. W języku potocznym menopauzą nazwiemy cały ten czas zmian hormonalnych, które dzieją się w organizmie kobiety.

Przez menopauzę przechodzić będzie każda z nas. To naturalny okres w życiu. Nie można jej zapobiec ani opóźnić. Możemy mieć różne objawy, może wystąpić w innym wieku niż u naszej babci, mamy, siostry czy przyjaciółki (średnio ok. 51 roku życia). Niektóre z nas chętnie żegnają się z miesiączką i dyskomfortem jaki mogła powodować czy koniecznością stosowania antykoncepcji. Dla innych jest to trudny czas, postrzegany jako koniec młodości. Każde z tych doświadczeń jest ważne i wartościowe, każda emocja istotna. Zasługujemy na szacunek, zrozumienie i wsparcie.   

Nawet 85% kobiet doświadczy objawów powodowanych wahaniami hormonów w organizmie. Najczęściej są to uderzenia gorąca, problemy z zasypianiem czy wysypianiem się. Kłopoty z pamięcią czy koncentracją. Rzadszy seks powodowany suchością pochwy.

Doświadczenia kobiet mogą być różne – zarówno jeśli chodzi o rodzaj objawów, ich częstotliwość, natężenie czy długość trwania. Nie ma jednego wzoru przechodzenia menopauzy. Każda z nas doświadcza tego inaczej.

Niektóre kobiety zauważają, że w okresie menopauzy trudniej im zachować tę samą produktywność w pracy czy w życiu codziennym. W wielu krajach menopauza wiąże się ze stygmatem społecznym. Dyskurs ten powoli się zmienia wraz ze wzrostem liczby kobiet pracujących w trakcie menopauzy. Nadal jednak wiele kobiet nie potrafi mówić o tym, jak czują się fizycznie i emocjonalnie. Nie otrzymuje wsparcia ani zrozumienia, co jest konieczne i potrzebne by przejść przez okres tak burzliwych zmian.

Wszystko to razem, powoduje, że menopauza może znacząco obniżyć jakość życia kobiety.

Co możesz zrobić? Zadbać o siebie i poszukać wsparcia!

To ważne by szukać wsparcia wśród innych. Pamiętaj, że nie jesteś sama. Poszukaj kobiet w podobnym wieku i zacznij rozmawiać. Poproś najbliższych o pomoc. Opowiedz im jak się czujesz, przez co przechodzisz i co jest Ci potrzebne.

Zapytaj swojego farmaceuty o poradę. Porozmawiaj ze swoim lekarzem. Opisz objawy, z czym się zmagasz. Jest wiele sposobów, by Ci pomóc. Nawet w trudnych przypadkach. I pamiętaj – menopauza to stan przejściowy. To minie!

Zadbaj o swoją dietę – jeśli nie jest ona wystarczająco zbilansowana. Jedz owoce, warzywa, kasze, białko. Ty i Twój organizm potrzebuje teraz dużo wsparcia. Pamiętaj, że słodycze i desery to też element diety. Tak samo jak pizza czy ulubiony makaron. Nie rób sobie wyrzutów, dlatego, że masz ochotę na pizzę czy lody. W życiu ważna jest równowaga. Jest w niej miejsce i na makaron i brokuły czy sałatę.

Jeśli masz problemy z zasypianiem – spróbuj wprowadzić własną rutynę przed snem. Jeśli to możliwe – kładź się do łóżka, zasypiaj i wstawaj o tej samej porze. Jeśli możesz – skorzystaj ze światła słonecznego w ciągu pierwszej godziny po przebudzeniu. Może to być spacer do pracy – albo spokojna kawa na balkonie.

Bądź dla siebie dobra i łaskawa. To wystarczająco trudny czas, byśmy sobie jeszcze dokładały. Jeśli coś Ci się nie uda dzisiaj – to jest ok. Spróbujesz jutro albo za tydzień.

 

O czym warto pamiętać podczas menopauzy:

- o uzupełnianiu poziomu wapnia – wraz z wiekiem rośnie ryzyko osteoporozy. Odpowiedni poziom tego pierwiastka, może je zmniejszyć.

- o uzupełnianiu poziomu witaminy D – istotna witamina z punktu widzenia profilaktyki osteoporozy. Dobrze jest przyjmować ją razem z wapniem.

- o sprawdzeniu poziomu witamin z grupy B.  Ich niedobór wpływa na brak energii i zmęczenie.

- o wykorzystaniu  estrogenów roślinnych (fitoestrogenów), które mają podobne działania jak estrogen. Suplementy zawierające np. koniczynę czerwoną wpływają korzystnie na redukcję występowania uderzeń gorąca czy nocnych potów.

- o uzupełnianiu białka – jego zwiększone spożycie pozwoli utrzymać masę mięśniową. Należy zatem jeść: fasolę, groch, soczewicę, orzechy, pełne ziarna zbóż, mięso czerwone, drób, jaja, ryby i nabiał.

- o odpowiedniej ilości węglowodanów, które pozwolą utrzymać odpowiedni poziom energii. Do tego przyjmuj cenny błonnik, witaminy i minerały pochodzące m.in. z pełnych ziaren, i warzyw.

- o kwasach tłuszczowych omega-3 wspomagających pracę serca, utrzymujących prawidłową pracę mózgu i zdrowy wzrok.

- o piciu wystarczającej ilości wody – minimum 2 l dziennie.

 

Uwaga nowość!

 

Mbrace to linia suplementów diety stworzona przez kobiety dla kobiet, by wspierać je w okresie menopauzy. Wysokiej jakości produkty powstały z myślą o zróżnicowanych potrzebach kobiet dojrzałych.

Naszą ambicją jest wspierać Cię w Twojej menopauzie – pomóc złagodzić najczęstsze objawy:

• uderzenia gorąca, nocne poty,

• trudności z zasypianiem,

• wahania nastroju, drażliwość,

• zmęczenie i problemy z koncentracją.

Każdy produkt z linii mbrace zawiera optymalnie dobrane kompozycje ekstraktów roślinnych oraz witamin i minerałów.

Orifarm Healthcare A/S                                                                                           Suplement diety

 

Data publikacji:
Zobacz pozostałe Artykuły