SPOSÓB NA NADWAGĘ, OTYŁOŚĆ I WYSOKI POZIOM CUKRU WE KRWI

SPOSÓB NA NADWAGĘ,…

GLUCONORM® - sposób na nadwagę, otyłość i wysoki poziom cukru we krwi.

Od początku lat 80. do połowy pierwszego dziesięciolecia obecnego wieku występowanie nadwagi i otyłości uległo podwojeniu w większości krajów rozwiniętych. Szacuje się, że w 2015 roku ilość osób z nadwagą i otyłością osiągnie 75% populacji w USA, podczas gdy w chwili obecnej sięga 60% - podobnie jest w Polsce i w większości krajów europejskich. Szybki rozwój nadwagi i otyłości upoważnia do ogłoszenia epidemii otyłości jako jednego z najpoważniejszych problemów zdrowotnych XXI wieku. Obok epidemii otyłości rozpoczęła się również epidemia cukrzycy z setkami tysięcy nowych zachorowań każdego roku, włączając dzieci i młodzież. Wynika to z faktu, iż otyłość wisceralna (brzuszna; typu jabłkowego) związana jest bezpośrednio z rozwojem zespołu metabolicznego (cukrzyca, nadciśnienie, choroby układu sercowo - naczyniowego, stłuszczenie wątroby).

Mechanizm rozwoju tych towarzyszących schorzeń związany jest z nadmierną produkcją prozapalnych cytokin, które upośledzają drogę sygnałową insuliny prowadząc do rozwoju niewrażliwości na insulinę i hiperglikemii. Cytokiny prozapalne upośledzają również funkcje śródbłonka naczyń prowadząc do nadciśnienia, a przy równoczesnej nadprodukcji reaktywnych form tlenu i azotu prowadzą do rozwoju miażdżycy i konsekwencji w postaci zawałów serca i udarów mózgu. Na dzień dzisiejszy szacuje się, że 80% osób z cukrzycą typu 2 jest otyła lub wykazuje nadwagę. Czy mamy możliwość profilaktyki i terapii tych chorób? W USA obliczono, że zastąpienie leków stosowanych w cukrzycy przez równie efektywne w swoim działaniu dodatki żywieniowe, pozwoliłoby zaoszczędzić od 1 636 do 5 435 dolarów w przeliczeniu na pacjenta lub 42 mld dolarów w przeliczeniu na koszty leczenia w ciągu całego okresu życia pacjentów.

Wśród dodatków żywieniowych na rynku polskim wyróżnia się preparat Gluconorm®. Gluconorm® to optymalna kombinacja trzech składników: kwasu alfa-liponowego, ekstraktu z kory cynamonowca oraz ekstraktu z liści morwy białej (Morus alba).

Kwas alfa-liponowy, znany od dawna jako antyoksydant wewnątrzkomórkowych antyoksydantów, nie dopuszcza do tzw. stresu retikulum endoplazmatycznego i apoptozy komórek trzustki. W badaniach klinicznych, kwas ten prowadził do wyraźnej poprawy zaawansowanej neuropatii cukrzycowej, obniżał poziom cukru i poprawiał wrażliwość na insulinę. Kwas alfa-liponowy hamuje CAMPK - specyficzną kinazę, która w podwzgórzu wywołuje nadmierne wydzielanie neurohormonów odpowiedzialnych za uczucie głodu (NPY, AgRP, MCH). Podawanie kwasu alfa-liponowego hamuje więc nadmierny apetyt obniżając równocześnie poziom glukozy we krwi.

Ekstrakt z cynamonu, znany w medycynie ludowej jako środek w leczeniu cukrzycy, hamuje specyficzną fosfatazę, która przerywa aktywację receptora insulinowego i dalej drogę sygnałową insuliny. W badaniach klinicznych cynamon obniżał poziom glukozy i poziom lipidów. Cynamon zmniejszał również szybkość opróżniania żołądka zwiększając uczucie sytości.

Ekstrakt z liści morwy białej, dzięki zawartości iminocukrów (takich jak analog D-glukozy 1-dezoksynojirimycin), wykazuje zdolność hamowania sacharazy, maltazy, izomaltazy i alfa-glukozydaz (jelitowej i trzustkowej). Dzięki temu, niestrawione i niezaabsorbowane sacharoza i skrobia przechodzą do jelita grubego dając efekt prebiotyczny (sprzyjając rozwojowi bakterii kwasu mlekowego) [1]. W eksperymentach na zwierzętach z cukrzycą wykazano, że ekstrakt z liści morwy białej zmniejsza zwiększoną glukoneogenezę i normuje glikemię bardziej efektywnie niż lek antycukrzycowy - glibenclamidum [2].

Morwa biała hamuje również apetyt poprzez wpływ na MCH (ang. Melanin Concentrating Hormone) - jeden z najważniejszych neurohormonów odpowiedzialnych za powstawanie uczucia głodu. MCH wywiera swoje działanie za pośrednictwem receptora MCH-1, który odgrywa niezwykle ważną rolę w homeostazie energetycznej organizmu [3]. Badania wykazały, że wyciąg z Morus alba poprzez hamowanie receptora MCH-1, bardzo wyraźnie obniża wagę ciała i stłuszczenie wątroby [4]. MCH jest obecnie przedmiotem intensywnych badań w poszukiwaniu leków zmniejszających apetyt [5].

Ekstrakty z Morus alba stosowane są jako dodatki żywieniowe w wielu krajach oraz jako dodatki do żywności o wysokim współczynniku glikemicznym. W Japonii morwę białą stosuje się jako dodatek do różnego rodzaju słodyczy uzyskując obniżenie poposiłkowego wzrostu glukozy i insuliny (efektywny stosunek 1 : 10 na ilość ekstraktu w stosunku do ilości gramów sacharozy).

Gluconorm® to preparat o kompleksowym składzie. Zawarte w nim kwas alfa-liponowy, ekstrakt z kory cynamonowca oraz wyciąg z liści morwy białej obniżają poziom cukru we krwi wykazując pozytywny wpływ na gospodarkę węglowodanową organizmu oraz hamują apetyt prowadząc do zmniejszenia wagi ciała. Gluconorm® wskazany jest szczególnie dla osób z nadwagą lub otyłością oraz z zaburzoną gospodarką węglowodanową organizmu.

Autor: Marcin Krotkiewski

Data publikacji:
Zobacz pozostałe Porady